top of page
Clarice Orsini.png

Základní údaje

  • Věk: 19 let (*1450)

  • Postavení: Šlechtična - kněžna: 'Její Milost'

  • Povolání: -

 

  • Hráč: Mercy

  • Faceclaim: Adelaide Kane

  • Otec: Jacopo Orsini (*1424)

  • Matka: Maddalena Orsini (*1428)

  • Bratři: Rinaldo Orsini (*1447) ; Orso Orsini (*1454)

  • Sestra: Aurante de Chioza [née Orsini] (*1449)

  • Švagr: Salvadore de Chioza (*1441)

  • Snoubenec: Lorenzo de' Medici (*1449)

Charakteristika postavy

Mohlo by se zdát, že Clarice je spíše odtažitá a straní se společnosti. Vlastně to není ani tak úplně zdáním, je pravdou, že jí činí jisté potíže navazovat nové vztahy s lidmi, se kterými se nikdy nesetkala, i když ovládá umění zdvořilé konverzace, stejně by raději většinou zmizela. Není to však tak, že by to opravdu udělala. Jelikož si její matka dala velkou práci s její výchovou, nedá se této mladé dámě ve společnosti vlastně nic vytknout. Je si vědoma toho, co si smí dovolit a vždy jedná podle pravidel slušného chování, neboť byla vedena k tomu, že svoje pocity a jiné výlevy smí mít pouze za zavřenými dveřmi. Proto jedná už v podstatě mechanicky, co se týče společenských událostí, a jen málokdy se u ní objeví upřímná emoce. Věří tomu, že před lidmi se má zkrátka ukázat jenom ta nejlepší a nejsilnější stránka, protože člověk by neměl ukazovat potencionálním sokům slabé stránky, kterých by posléze mohl někdo využít. Díky tomuto přesvědčení je pro ni také celkem těžké se někomu otevírat a rozhodně by se nedala přirovnat ke knize, ve které se snadno čte. Sama je toho názoru, že lidé z vyšší společnosti se rodí pro to, aby se mohli celý život učit zapadnout do svojí role, kterou musejí následně hrát přede všemi, ať už to tak cítí nebo ne. Není podle ní vlastně ani prostor pro skutečné city, protože ty v jejich světě pouze překážejí a brání člověku v pokroku. 

 

Jenže i s takovými názory a výchovou je stále mladá na to, aby z ní život učinil někoho netečného a zahořklého. Sama nedokáže udusat svoje pocity do země napořád, ať už chce nebo ne. Vlastně je citlivá více než dost, když se člověk dostane pod její masku dobré výchovy a vybraného chování. Jako snad každá mladá dívka i ona má své ideály o lásce, která by jí mohla pohltit, ale uvědomuje si, že na to v jejím případě není místo. Každopádně má svoji stránku, která ráda sní o jiném životě, než o tom, co jí byl nadělen. Hrozně ráda by se zamilovala a rozhodovala o sobě sama, aby mohla také okusit ten luxus v podobě štěstí. Přeci jen se umí smát a nadchnout se pro něco, ale někde uvnitř cítí, že opravdové štěstí je něco, čeho se jí nejspíše nedostane, něco, co ještě ani neměla šanci skutečně okusit, a něco, co zná jen z knih nebo rozhovorů nižších vrstev, které neváží žádné dohody. Dalo by se říci, že touží objevit své štěstí, ale nedokáže k němu najít cestu, po které by mohla bez trestu jít, takže se z naivního snu stává vzdálená vzpomínka a přání, které se nesplní. Každopádně naděje má v jejím srdci zvláštní místo a nutí jí zůstat v nitru stejná. Vždy tomu bylo tak, že si udržovala nemožné naděje na něco lepšího.

 

Svým způsobem ji věřit v to, že ji čeká něco víc, přimělo i náboženství, kterému je velmi oddaná, i když už je v době, kdy se to moc nenosí. Matka ji i její sourozence vedla k víře a ona se naučila obracet k Bohu v těžkých chvílích, kdy věděla, že jí jen tak nikdo nevyslyší. Ta útěcha, že je alespoň někdo, kdo je ochoten jí vyslechnout a dohlíží na ni většinou uleví jejímu srdci a pomůže jí dále pokračovat v té malé hře, kterou musí hrát. Není zrovna výjimečné, když se za bezesné noci obrátí k modlitbě, která uleví její dušičce. Ale také je dosti nakloněná tomu své strasti předávat papíru. Často se jí stávalo, že stačilo jen všechno přenést na inkoust, který vše nechal na papíře, a najednou byla lehčí, jako by ji ty věci přestali tížit. Proto si celkem nepravidelně píše deník, ve kterém zachycuje své nejsilnější a povětšinou nejhorší pocity, které by nejraději neprojevovala vůbec. Celkově se stydí za to, když její pohár přeteče a vyvolá v ní nějakou silnou emoční reakci. Většinou nerada projevuje i přílišnou radost, natož smutek.

Životopisná sága

Narozena do rodiny Římských šlechticů, kteří měli celkově vzato i celkem letité kořeny, měla Clarice skvělé zázemí a mnozí by si dovolili tvrdit, že i skvělý život. Samozřejmě peníze znamenají moc a spoustu majetku a věcí, které mohou člověka potěšit, ale možná to, že jí tyto věci nikdy nechyběly, neměla je ani takovou potřebu mít. I když jako třetí dítě jejích rodičů byla občas taková ta rozmazlovaná a vydržovaná oproti starším sourozencům, kteří jí, když se na ně neupírali žádné oči, brali hračky, které si vyřvávala jako malé děcko, kterým tou dobou byla. To se ale postupem času měnilo a jí přestávalo záležet na hmotných věcech. I když měla přirozeně slabost pro šperky a krásné šaty, nevyžadovala je úplně vyloženě. Dalo by se říct, že byla spíše zaměřená na vzdělání, které jí a jejím sourozencům matka nechala poskytnout. 

 

Dívky toho měli ale daleko méně než jejich bratři a matka se soustředila hlavně na to, aby zvládaly etiketu, konverzaci, tanec, umění a další ne vyloženě potřebné, ale přesto zábavné věci. Nepozapomněla ale ani na čtení, psaní a počítání, ke kterému jim nechala přidat i historii a zeměpis. Nikdy také nezapomněla zmínit, že mají čest, že se to mohou vůbec učit, načež jim naložila i náboženství, byť se v té době už na náboženství tolik nedalo. Clarice ale i v tomto našla zalíbení a stávala se celkem zarytou věřící už jako malá. Vlastně i její sourozenci byli silně nábožensky založeni díky vedení jejich matky, které se vlastně nemohl nikdo divit, když už v historii se v jejich rodinné linii nacházelo několik papežů. 

 

Její život ale nebylo pouhé učení, i když zabíralo většinu místa od doby, co zvládla mluvit. Samozřejmě ale objevovala svět i jinak, než skrz lekce a učebnice. Ráda chodila do města poznávala svoji zemi, která se jen hemžila zajímavými lidmi, i když k těm neměla tak docela přístup, jelikož sebou měla neustále někoho, kdo na ní dohlížel. Jelikož byla ze všech svých sourozenců nejmenší kvítko, mnohdy si na neustálí dozor stěžovala, i když ne vyloženě přímo, spíše potichu pod vousy, aby si ulevila. Jenže tu poté byla i věc s tím, že si v okamžiku malého vzdoru, kdy jí bylo dvanáct, postavila hlavu a ztratila se na několik minut svému doprovodu. Jako bohaté dcerce se jí to ale málem nevyplatilo a za účelem požadavků o výkupné jí chtělo pár rodinných nepřátel unést. Všechno se to ale stalo tak rychle a naštěstí se jim to díky zásahu jejího garde nepovedlo, ale donutilo ji to vidět, jací lidé mohou být, a uzavřela díky tomu se do sebe. 

 

Už vůbec nedovedla vkládat důvěru do cizích a skoro neopouštěla domov. Vlastně by se dalo říct, že byla ustavičně zalezlá v knihovně nebo v otcově psinci, který vznikl díky jeho lásce k lovu. Za knihy jí většinou nikdo nevynadal, ale co se psů týkalo, měli k tomu její matka i otec jisté výtky. Matce šlo většinou o to, že je tam špína a celkově se jednalo o zvířata, která byla většinou dle jejího názoru nevychovaná, smradlavá a nečistotná. Otec na druhou stranu měl problém pouze s tím, že mu ty psi kazí, neboť mu prý z lovců dělala ukňučené podvraťáky a to jenom proto, že jim dávala lásku a péči, kterou si lidé na rozdíl od nich nezasloužili. Každopádně ale nikdy nedostala zákaz tam chodit.

 

Poté v jejích patnácti, když se její starší sestra provdala, začala mít skrytý zájem o lásku, i když s jejími názory na lidi toho bylo těžké dosáhnout. Proto si o lásce jen ráda četla, ale o žádnou nijak neusilovala, zkrátka jí stačili příběhy, které v ní probouzely emoce. Nakonec bylo lehčí zamilovat se to hrdinů z knih, než do reálné osoby, hrdinu z knih totiž mohla bez problémů a doslova přečíst. Každopádně na ní za tři roky padlo břemeno, které by padlo na její sestru, kdyby už nebyla vdaná. Jenže ona byla, takže zůstalo na ní, aby se stalo předmětem obchodu, kterým byl domluvený sňatek s někým, o kom možná slyšela, ale nikdy se s ním neviděla. Samozřejmě to ale bylo výhodné pro její rodinu, která tak mohla získat mocného spojence v podobě rodu de Medici, jenže to jí zrovna neutěšilo, ale nehodlala klást žádný odpor.

 

Měla vlastně dost času se s tím smířit a neodjela ze dne na den z domova. Pár týdnech po té novině jí otec dal jako dar útěchy jedno ze svých štěňat, které jí slíbil, že si bude moct vzít sebou, až odjede pryč a všichni jí zahrnovali dárky, které jí měli udělat radost, i když to bylo více méně k ničemu. Nic ji ale nedonutilo propadnout v úplné zoufalství a pořád si namlouvala, že to bude dobré pro její rodinu. Nakonec si ale stejně musela přiznat, jak moc se jí to nelíbí, když jí vyslali se psem, jejími věcmi a věnem do neznáma ještě dříve, než byla plánovaná svatba, aby měla šanci poznat svého budoucího manžela a budoucí rodinu. Nebylo ani žádnou útěchou, že je Florencie nádherná, ani příslib krásy a umění jí nijak nelákal, ale muselo to tak být, takže byla leda připravená přijmout to se vztyčenou hlavou.

Ocenění činorodosti

Festa Dei Folli 3.png
bottom of page