top of page
Giovanni Bascio.png

Základní údaje

  • Věk: 21 let (*1448)

  • Postavení: Chudina

  • Povolání: Podvodník

 

  • Hráč: Mercy

  • Faceclaim: Sam Claflin

  • Otec: Donato Bascio (*1423 - †1460)

  • Matka: Tessa Bascio [née Crivelli] (*1429 - †1454)

  • Sestry: Tita Bascio (*1451); Liona Bascio (*1453 - †1456)

  • Bratři: Giano Bascio (*1445); Guido Bascio (*1445); Giuseppe Bascio (*1454)

Charakteristika postavy

Je smutnou pravdou, že je Giovanni ke všem neupřímný už od samotného počátku jeho známosti s kýmkoli. Takový je ale už úděl lidí, jež se vydávají za někoho, kým nejsou. Jenže jemu nečiní zas takové potíže lhát o své totožnosti i původu, protože svět je lhářů plný a on lže většinou pouze v tom, co je týká jeho jména a původu. Ať už si hraje na koho chce, většinou mu nevadí tu osobu propagovat svými názory a svými mravy. Přeci jen není hercem, který by se dokonale ujal své role, je pouhým podvodníkem, který chvíli pozoruje a následně si uzme identitu jen s minimem stejných rysů, tedy pokud mu není někdo z těch, co mu nevědomky půjčují svá jména, povahově podobný.

 

Další pravdou je, že není tento mladý muž nijak zlý nebo prohnaný, jen je odhodlaný držet otěže svého života pevně ve svých rukou, i když mu prvně nebylo poskytnuto moc toho, čím by se mohl honosit. Jenže cesty osudu jsou nevyzpytatelné a on toho náležitě využil. Má silné přesvědčení, že by člověk měl využít svůj moment, když se mu k tomu naskytne příležitost. Ve skutečnosti se tolik neliší od šlechticů, leda tak v tom, že se mu nedostalo na začátku života zas tak dobrého vychování, jako měli oni, jenže je jim podobný v tom, že i on si chce uzmout co nejvíce jen může. Stal se z něj muž, kterému nestačí to, co má. Vždycky chce mít víc, víc peněz nebo i více mocnou identitu, když už nemůže nabýt moci opravdové. Dalo by se říct, že byl pohlcen mocenskou hrou, kterou by někdo jeho původu neměl mít povolení hrát, a nemůže se od ní oprostit.

 

Až na tuto posedlost se za jakoukoli jeho maskou skrývá milý a už dokonce i slušně vychovaný mladý muž. Samozřejmě by ta vychovanost mohla být i lepší, ale stále je to výsledek, ke kterému dospěl sám jako samouk, takže se není čemu divit, že to má své mouchy. Ve vyšší společnosti se už ale pohybovat umí a je schopen i konverzace na úrovni. Každopádně je také svůj a nebojí se překvapit humorem, který ovšem není typický suchý, jak to mají Britové nejraději. To ale dle jeho názoru není taková tragédie, aby se toho obával. On se baví rád a zábavný společník je u ostatních mnohdy oblíbenější než ten, co jednoduše okatě všechny nesnáší a kuje proti nim pikle. On upřednostňuje rozhodně uvolněnou atmosféru před tou nenávistnou.

 

I když samozřejmě není ani hlupák a ví, že by se mohl jen s těží vydávat za šlechtice, kdyby nějaké ty intriky nepředl také. Právě proto si rád udržuje všeobecný přehled o tom, co se kde děje a nezdráhá se za užitečné informace zaplatit, protože informace je často dražší než zlato, minimálně v jeho případě a oboru. Dokud se drží informovaný, má jistotu, že ho jen tak někdo nepřekvapí něčím, co by nevěděl. stejně jako si sbírá informace o těch, které předvádí, mnohdy ještě dříve, než se s nimi třeba vůbec setká. Stejně tak si hromadí informace i o těch, kterými nechce být. Informovaný člověk v jeho situaci má poté vetší šanci, že nebude odhalen a že hezky zapadne. A v té poslední řadě mu právě informace dávají možnost intrikovat, i když šlechticové jsou možná zklamaní, když jejich intriky nedospějí ke chtěnému výsledku, neboť on je asi těžko nějak zúročí.

 

V neposlední řadě poté stojí za zmínku jeho slabost pro ženy. On sám si je vědom, že jeho vzhled není u žen k zahození, a docela rád toho využívá, neboť je jejich milovníkem, ačkoliv si na ně také dává opravdový pozor, protože by z člověka v jistých situacích dokázali vytáhnout i přiznání k vraždě. Každopádně nebudeme předbíhat. Je to tak, že ho baví spíše dobývání ženských srdcí, než aby si hledal stálou partnerku. Rád jim lichotí a nadbíhá, ale nikdy to nebere vážněji než tak, že by je rád dostal do postele. To by potom bylo o starost navíc, kdyby se ho snažili svázat do chomoutu, kdyby se vydával zrovna za někoho, kdo ještě není ženatý. Tomu on příliš nefandí, navíc by mu ani nepřišlo fér, kdyby tím té ženě zničil život úplně, takhle si oba pouze užijí společných chvil a život jde dál. Tak mu to také vyhovuje. 

 

Mimo to je ale v nitru stále dítětem ulice a nikdy tak docela nezapomene na roky, kdy se živil žebráním a drobnými krádežemi. Možná se to prolnulo do toho, že teď díky podvodům krade ve velkém. Jinak jde ale spíš o to, že jeho duch je stále na svobodné vlně a nečiní mu problémy utrhnout se z řetězu, když se nikdo nedívá. Rád si život užívá a baví se, klidně jako lůza. Nemohl by říct, že by byl vyloženě zaujat snobskými plesy nebo podobně snobskými událostmi, kde se člověk musí stále chovat vybraně. On toho má v sobě víc než jen nafoukanou kreaturu, která zapadne mezi noblesní lidi. Čas od času taky proto vynechá role a jednoduše se baví po svém klidně i s chudinou, ale jen v případech, kdy si to může bezpečně dovolit. Původ se hold nezapře.

Životopisná sága

Narodil se v chudinské čtvrti Florencie jakožto třetí syn dvou chudáků. Jeho otec se stále snažil udržovat nějakou práci, ale šlo mu to jen s těží, takže nepomáhalo ani to, že mu jeho matka dávala tolik dětí. Už v jeho třech ho obdařila dalším sourozencem, tentokrát sestrou, která byla akorát tak dalším hladovým krkem v jejich rodině. Proto se z nich postupně stávali i žebráci, i když jejich otec domů nějaké peníze nosil. Nakonec, kdo by se neslitoval nad malými hladovými dětmi. Proto nějak přežívali a živořili dál. Chlapci nosili domů jídlo a občas i nějaký peníz, který se jim podařilo z někoho vymámit a otec k tomu občas také přispěl nějakou výplatou, která by s těží uživila jeho a matku, natož je všechny. Nemluvně o tom, že do svých šesti let už měl další dva sourozence, mladší sestru a ještě mladšího bratra, se kterým přišlo to neštěstí, že matka zemřela pár dní po jeho poradu.

 

Jejich rodina zažívala těžké časy, neboť bylo ještě složitější sehnat jídlo pro nejmenšího člena rodiny, který ještě potřeboval mléko, které se chudině shánělo jen obtížně. Starší z dvojčat Giano si k němu ale nějakým záhadným způsobem našel cestu a zachránil tím jejich nejmladšího bratra. Jenže i když si uměli sehnat jídlo a vždy si ho spravedlivě rozdělili, jejich mladší sestřička Liona byla už od narození slabá a bylo pouze otázkou času, kdy to její tělíčko nevydrží. Nikdo se tedy nedivil, když onemocněla a následkem toho zemřela. Tehdy mu bylo osm a už si na smrt docela zvykl, ale stejně svoji sestřičku oplakával spolu s ostatními. 

 

Jak šel potom a čas a všichni rostli, bylo pro ně čím dál lehčí sehnat si jídlo a peníze. Někdy žebrali, jindy kradli, ale vždycky si tím něco sehnali. Postupně se naučili žít sami na sebe, neboť byli celkem šikovní, co se nekalostí týkalo. Krásná Tita a stále roztomilý Giuseppe nikdy neměli problém si něco vyžebrat a dvojčata naopak už byli dost velcí, aby něco ukradli a rychle se vypařili. On se tak nějak věnoval obojímu a do jeho deseti mu to pěkně šlo, dokud ho nechytli, jak si snaží ukořistit jablko a nespráskali ho jako psa. To byl poté dlouho nepoužitelný a přidělal práci svým sourozencům, kteří teď museli obstarávat jídlo i jemu. Jejich otec už si totiž zvykl na to, že se o sebe starají sami a nechal je tak, načež začal pít.

 

Díky tomu si také v jeho dvanácti přivodil smrt, když naštval nepravého člověka, který si na něj počkal a rozpáral mu pupek. Nedalo se říct, že by to pro mladé sourozence nebyla rána, ale ani to nebylo tak, že by je to vzalo moc, neboť už dávno se naučili žít bez něj. Giovanni v tom ale viděl i příležitost. Už nebyl nikdo z nich vázaný na otce a mohli si dělat úplně co chtěli. Snažil se přemluvit sourozence, hlavně starší bratry, aby šli za něčím lepším, ale nikdo z nich nechtěl, pouze Tita, která ho vždycky zbožňovala s ním chtěla jít, jenže byla moc malá na to, aby byl schopný na ni dávat pozor bez starších bratrů, proto se vydal do světa na vlastní pěst. Nebo se spíše přidal ke kočovníkům, kteří měli namířeno do Francie a které uprosil, aby ho vzali sebou. 

 

Moc dlouho se s nimi ale neohřál, neboť se nechal svézt pouze k přístavu v Calais, kde jim ukradl peníze a nechal se lodí převézt do Anglie. Dost daleko na tom, aby začal nový život, o kterém doufal, že bude lepší. Jenže první měsíce se jen tak potloukal od vesnice k vesnici a pokaždé si uvědomil jazykovou bariéru, na kterou ve Florencii zapomněl pomyslet. Nakonec se ale na jeho straně objevila trocha štěstíčka, když jako slepý k houslím přišel k práci u Viléma Nevilla, 1. hraběte z Kentu, který okolo něj projížděl v kočáře se svojí paní, která měla moc slabé srdíčko na to, aby svého muže nepřemluvila, že potřebují pomocníka v kuchyni, když viděla malého pohublého chlapce. 

 

V tu chvíli začalo jeho učení se řeči, kterou se učil dosti složitým způsobem, neboť pro pomocníka v kuchyni nikdo nesháněl učitele angličtiny. Proto si připadal spíše jako někdo, koho hodili do jezera, aby se s nulovými znalostmi a zkušenostmi naučil  sám plavat. Každopádně po půl roce už trhaně mluvit a po roce už měl pouze drsný přízvuk. Navíc jeho se stejně moc lidí na názor neptalo, takže stačilo, když poslouchal, což brzy pochopil, že je velmi užitečná věc, zvlášť když si lidi myslí, že jim nerozumíte. Postupně si tímto způsobem zjišťoval různé informace, ze kterých by mohl později těžit. Nemluvě o tom, že se opravdu pečlivě učil řeč, aby mohl být někým jiným. No a v neposlední řadě čas od času nechal zmizet nějakou cennost nebo minci z měšce, aby měl nějaké peníze, protože jeho plat spočíval v tom, že měl co do úst a ne v penězích.

 

Následně po dalších dvou letech, kdy 1. hrabě z Kentu zaklepal bačkorama, už uměl alespoň mluvit hezky hovorově, když už ne vznešeně a strojeně, takže ho napadlo využít totožnosti levobočka hraběte, Thomase Nevilla, který nebyl tak známým členem britské společnosti, jak tak pochytil. Sice se vědělo, že existuje, ale nikdo s ním neměl takové do činění, aby ho mohl prokouknout. Proto si za nakradené peníze koupil slušné oblečení a ve svých patnácti se začal vydávat za Thomase Nevilla. Prvně se objevoval spíše na venkově, kde se občas setkal s někým nepříliš významným, kterého snadno obalamutil, neboť od bastardů toho šlechta moc neočekává, ať už od jejich chování a mluvy nebo celkově. Každopádně se čas od času stalo, že někoho z nich okradl a následně si vypůjčil jejich identitu.

 

Čím více se zlepšoval v řeči a v chování, tím lepší totožnosti si mohl vybírat a často se mu poté podařilo získat od šlechticů hezké obnosy, když je přesvědčil, aby do něčeho investovali. Samozřejmě se zvládl vydávat i za někoho, kdo je vyloženě měl přimět, aby přispěli svým spojencům v probíhajících válkách růží. Nebylo zas tak těžké sledovat, kdo je s kým, a tím pádem nebylo ani tak těžké si na někom přilepšit a že on si přilepšil až až. Každopádně vystřídal tolik tváří, že by je ani nespočítal a nepochyboval o tom, že takovému hereckému umu by se nenaučil ani u divadla, i když takhle mu většinou stačilo sehrát vybrané chování k postavení jeho role a nepřebíral vyloženě charakter, ale tak to už se podá. 

 

Ve svých dvaceti se ale na chvíli vrátil ke své první ukradené totožnosti, kterou byl Thomas Neville. Dalo by se říct, že trochu riskoval, neboť se mu poštěstilo narazit na bratrance skutečného Thomase Nevilla, který se sice o bastarda svého strýce nezajímal, ale při nejmenším byl lépe obeznámen s jeho věkem, než ostatní. To ale vyřešily vousy, které v té době už měl. Proto vyvázl i z této situace, i přes prvotní podezření jeho drahého bratrance, samozřejmě. Nakonec se ukázala, že si celkem padli v jednom londýnském podniku do oko. Neboť alkohol spojuje národy, tak ještě aby nespojil společnou krev. Giovanni ten večer ale nepil, spíše zpovídal George Plantageneta, který se ukázal být 1. vévodou z Clarence.

 

Večer jejich setkání byl protkaný spoustou vína, kterého si George nebál přihnout, i když Giovanni skoro nepil. Nakonec to skončilo u hraní karet, kterým mladý podvodník dobře rozuměl a na které naopak mladý šlechtic sotva viděl. Opilci se navíc tak snadno přemlouvají, takže nebylo moc divu, když vyhrál hru o vévodův pečetní prsten. Takových je přeci jen spousta a George už byl ve stavu, kdy si to neměl moc velké šance ani pamatovat, takže ho ten večer nechal usnout v podniku, ze kterého odešel o jeden důkaz původu těžší.

 

Poté už se ale spojili dvě okolnosti, které se mu hodili k jeho návratu domů. Tou první bylo to, že už se začalo kroužit okolo šlechticů, za které se vydával a začalo mu být v Anglii docela horko. Tou druhou poté byl stesk po domově, který neviděl osm dlouhých let. Proto vzal všechno svoje nakradené jmění a vydal se na cestu nazpět do Florencie, pro kterou si na sebe vzal roli George Plantageneta, 1. vévody Clarence. Samozřejmě by se mohl vrátit jako on sám, najít svoji rodinu, koupit dům a žít s nimi spokojeně a v klidu, jenže on už s tím nemohl přestat. Nedokázal by se už prezentovat jako obyčejný žebrák nebo jako nikdo bezvýznamný. Už okusil, jaké to je být vysoce postaven, a bohužel mu zachutnalo a nejde s tím přestat. Proto se neobtěžoval s troškařením a prostě činil po svém. Z nemalých úspor si na okraji Florencie pořídil menší domek, který mu mohl na krátkodobý pobyt v klidu posloužit. I když se nikomu moc nechlubil svojí adresou, kdyby se něco pokazilo, vždycky mohl uskutečnit plán, který by zahrnoval poklidný život s rodinou a už by pro něj měl i dům. Zatím se ale zcela decentně vydával za vévodu z Clarencem který přijel navštívit Florencii v neoficiálních záležitostech.

Ocenění činorodosti

Festa Dei Folli 3.png
bottom of page